ECZACI SADİ SUBAŞI’NIN ÖZGEÇMİŞİ          

1945 yılında Samsun’da doğan Sadi Subaşı, orta eğitimini Samsun Ondokuzmayıs Lisesinde tamamlamıştır. 1968 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdikten sonra askerlik görevini de 24 ay yedeksubay eczacı olarak Konya Asker Hastanesi’nde de tamamlamıştır.    1970 yılında Samsun’da DENİZ ECZANESİ’Nİ açarak meslek yaşamına başlamıştır. 1974 yılında da optisyenlik eğitimi alarak eczanesinde optik reyonunu da hizmete sokmuştur.  

1978–1984 arasında 3 dönem 6.Bölge Samsun Eczacı Odası Başkanlığı yaptıktan sonra eczacılık mesleğinin en üst kuruluşu olan Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Üyeliği yapmıştır.  
 

1972 yılında üç arkadaşı ile eczanelerde satışı yapılan ilk yardım malzemelerini üreten DAMLA LABORATUARINI, sonra ki yıllarda ise altı eczacı arkadaşı ile majistral ilaç üretiminde kullanılan prodie satışı için DROGTAŞ AŞ’ i kurmuştur.   

Eczacıların en önemli dayanışma kuruluşu olan SAM-Koop’un kurucuları arasında yer almıştır.   

Eczanesinin bulunduğu binanın yıkılması üzerine 46 yıldır mesleğini icra ettiği eczanesini 01.08.2016 tarihinde kapatarak Deniz Optik isimli gözlük mağazasının başına geçmiştir.   

2017 yılında kızı Selin Subaşı Özan’ın mesul müdürlüğünde Deniz Optik Mağazasının 56’lar şubesini hizmete sokmuştur.    

1984–2012 yıları arasında SHP ve CHP de aktif olarak siyaset yapmış, 1994 yerel seçimlerinde SHP Samsun Büyük Şehir Belediye Başkan adayı olarak yerel seçimlere katılmıştır. 
SHP’de kurultay delegeliği, CHP’ de İl başkan yardımcısı ve İlkadım İlçe Üst Danışma Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.            
Samsun’da çok sayıda derneğin üyesidir. Atatürk Kültür Vakfında kurucu başkanlık görevi yapmıştır.

SAM-SEV’İN ( Samsun Eğitim, Spor ve Tanıtım Vakfı) ise kurucusu olup, 14 yıl başkanlığını yaptıktan sonra kendisine SAM-SEV Genel Kurulu tarafından Sam-Sev Onursal Başkanlığı unvanı verilmiştir. 

Hobileri arasında futbol, briç ve sivil toplum kuruluş yöneticiliği vardır. Şiir denemeleri de bulunan Sadi Subaşı’nın Samsun’da yayınlanan gazete ve dergilerde 1975 yılından bugüne kadar 900’ün üzerinde makalesi yayınlanmıştır.    

Mesleki dergilerde de ilaç konusunda hazırladığı rapor ve yazılar yer almıştır. 2000 yılından bu yana bölge gazetesi konumundaki Hedef Halk Gazetesinde haftada bir gün köşe yazısı yazmaktadır. Bugüne kadar yazdığı köşe yazılarını “DÜNDEN BUGÜNE KÖŞE YAZILARINDA SAMSUN VE TÜRKİYE” Adıyla üç kitapta toplamıştır.    İngilizce bilen Sadi Subaşı, Nur Subaşı ile evli olup ve birisi erkek diğeri kız iki çocuğu vardır.


Ecz. Sadi SUBAŞI Makaleleri